You don't have javascript enabled. Good luck with that.
خبر

 

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان اظهار کرد: بازار مسکن در دو سال گذشته رکود کامل نزدیک به موت داشته و این امر را همه دست اندرکاران صنعت ساختمان با گوشت و پوست خود احساس کرده اند.

 

 

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان اظهار کرد: بازار مسکن در دو سال گذشته رکود کامل نزدیک به موت داشته و این امر را همه دست اندرکاران صنعت ساختمان با گوشت و پوست خود احساس کرده اند.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، غلامحسین عسگری در حاشیه آغاز به کار هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان اصفهان افزود: در دو سال اخیر تعداد پروانه های صادر شده برای ساخت و ساز  به شدت کاهش یافته و فعالان بخش مصالح نیز از مصالح انبار شده شکایت دارند.

وی تصریح کرد: بخش فروش مسکن را باید به سه بخش لوکس، طبقه ضعیف و طبقه متوسط تقسیم کرد که در دو سال گذشته بخش مسکن لوکس همچنان مشتریان خاص خود را داشته و فروش می کند.

به گفته وی بخش مسکن طبقه ضعیف نیز با آماده شدن مسکن مهر تا حدودی حل شده است اما برای مسکن طبقه متوسط به ویژه کارمندان هنوز چاره اندیشی صورت نگرفته است.

عسگری با اشاره به ایده مسکن اجتماعی که از سوی دولت بارها اعلام شده است، گفت: هنوز درباره جزئیات مسکن اجتماعی از سوی دولت چیزی اعلام نشده است.

وی راه رهایی از رکود بازار مسکن را تزریق پول از سوی دولت در پروژه های عمرانی اعلام کرد و گفت: همچنان بخش عمده اقتصاد کشور دولتی بوده و نیازمند ارایه تسهیلات بانکی قوی برای خرید مسکن برای مردم هستیم.

نایب رییس نظام مهندسی ساختمان اصفهان تأکید کرد: تجربه وام های مسکن ارایه شده در سال های گذشته نشان داده که این میزان وام، کارایی نداشته و مقررات سخت گیرانه ارایه آن ها نیازمند بازنگری است که در جلسات اخیر بانک ها بخشی از این قواعد اصلاح شده است که از آن جمله می توان به اختصاص وام ویژه مجردها اشاره کرد.  

عسگری اضافه کرد: با توجه به تورم و قیمت کنونی مصالح و سایر مخارج ساختمان سازی، وام های مسکن که به مبلغ 80 میلیون تومان در تهران، 60 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 40 میلیون تومان در شهرهای زیر 200 هزار نفر ارایه می شود، مبلغ کمی است.

وی ادامه داد: هم اکنون ساخت هر متر ساختمان معمولی بین 800 هزار تا یک میلیون تومان هزینه در بردارد که میزان وام مسکن ارایه شده از سوی بانک ها برای آن کافی نیست.

وی با اشاره به اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان گفت: این نهاد، سعی دارد 22 مبحث مقررات ملی ساختمان را در حد استاندارد در ساختمان ها لحاظ کند.

وی تأکید کرد: با تمام تلاش ها، نظام مهندسی ساختمان در بعضی موارد موفق عمل کرد و در بعضی موارد نتوانسته است به هدف اصلی خود دست یابد.

وی گفت: به طور مثال در صورت اجرای کامل مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان تدوین شده است، 70 تا 80 درصد، از هدر رفت انرژی در ساختمان کاهش می یابد.

وی دلیل اصلی پایین بودن کیفیت ساختمان ها در ایران و کوتاه بودن عمر مفید آن ها را نگاه تجاری به ساختمان سازی دانست و گفت: این نگاه تجاری موجب می شود، نگاه صنعتی به ساختمان سازی و معماری، کم رنگ شده و افراد تنها به دنبال کسب سود از ساختمان سازی بوده و افراد فاقد صلاحیت از مشاغل غیر مرتبط وارد این حرفه شوند.

عسگری عنوان کرد: رکود چند سال اخیر در بازار مسکن تا حدودی این افراد فاقد صلاحیت را دلسرد کرده و مسکن های ساخته شده به اصطلاح روی دستشان مانده است.

وی با اشاره به مصوبه هیأت دولت در سال 83 درباره شناسنامه فنی و ملی ساختمان ها گفت: ساختمان ها طبق این مصوبه باید شناسنامه ای داشته باشند که همه مشخصات آن ها در آن درج شده و در صورت بروز هر گونه مشکل، پس از بهره برداری ساختمان، قابل پیگیری باشد.

وی تأکید کرد: هنوز این مصوبه اجرایی نشده و جای خالی آن برای افزایش کیفیت ساخت و ساز در ایران بسیار محسوس است.

عسگری درباره برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: شرکت کنندگان در این نمایشگاه به امید اینکه در پایان سال جاری رکود بازار مسکن تمام شود به این نمایشگاه آمده و در واقع خود را برای سرمایه گذاری در سال آینده آماده می کنند.  

وی درباره معماری داخلی و طراحی داخلی ساختمان های جدید نیز گفت: نظام مهندسی ساختمان کیفیت و آسایش در ساختمان ها را از طریق اجرای مباحث مقررات ملی ساختمان دنبال می کند.

گفتنی است هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان (مصالح، معماری و فناوری های نوین) تا 26 مهر در ساعات بازدید 15 تا 21 در محل نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان برگزار می شود.

این نمایشگاه با حضور 136 مشارکت کننده از استان های اصفهان، تهران، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی و جنوبی و یزد و فارس و نمایندگان فروش کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آمریکا، آلمان، پرتغال، چین، بلژیک، ژاپن، ترکیه، دانمارک و کره را در 8500 مترمربع فضای نمایشگاهی میزبانی می کند.  

در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه اعضا و هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان حضور داشتند.

 

1394/07/23