http://isfahanmodernconst.ir/sites/isfahanfair.ir/isfahanmodernconst.ir/contents/pms_item/4576_itemText.htmlstring(77627) "

رییس انجمن صنفی معماران و بنایان اصفهان با اشاره به برگزاری نوزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان(مصالح، معماری و فناوری های نوین) در تاریخ 26 تا 30 مهره ماه در محل برگزاری نمایشگاه های اصفهان گفت: برگزاری این نمایشگاه در معرفی جدیدترین تولیدات داخلی در صنعت ساختمان بسیار مؤثر است و می تواند بنایان و پیمانکاران پروژه های ساختمانی را با محصولات ایرانی مأنوس کند.

به گزارش واحد رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، احسان عبدالهی با اشاره به بروز رکود در بازار خرید و فروش مسکن و به دنبال آن ایجاد رکود در صنعت ساخت و ساز کشور در چند سال اخیر، افزود: این شرایط، بیکاری 50 درصدی نیروی کار استان اصفهان در زمینه صنعت ساختمان را به دنبال داشت.

وی با تأکید بر اینکه صنعت ساختمان 400 شغل وابسته را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأمین می کند، گفت: با راه اندازی پروژه مسکن مهر در دولت قبلی به صورت موقت صنعت ساخت و ساز رشد بالایی به دست آورد اما در 5 سال اخیر نیروی کار این بخش به شدت ضربه خورد و ساخت و ساز در کشور 45 تا 50 درصد کاهش یافت.

به گفته وی هم اکنون اشتغال در بخش ساختمان مناسب نیست و در پروژه های در حال اجرا نیز پیمانکاران نیروهای کار، به دلیل دریافت دستمزدهای پایین تر بیشتر از اتباع خارجی استفاده می کنند.

عبدالهی خاطرنشان کرد: کاهش هزینه های کسب پروانه ساخت و یا تقسیط آن ها از سوی شهرداری ها یا سازمان نظام مهندسی درباره هزینه های محاسبات و نظارت، می تواند به گونه ای به برون رفت از رکود مذکور کمک کند.  

وی تصریح کرد: نوزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان با اتخاذ رویکرد معرفی محصولات سبک و ارزان قیمت به پیمانکاران و معماران می تواند در تغییر شرایط ساخت و ساز در شهرستان ها و استان اصفهان مثمر ثمر واقع شود.

وی با بیان اینکه انجمن بنایان و معماران اصفهان 1500 عضو دارد، از شناسنامه دار شدن اعضای این انجمن در سال آینده با هدف ساماندهی نیروی کار بخش ساختمان خبر داد.

رییس انجمن صنفی معماران و بنایان اصفهان با اشاره به طرح بسته تشویقی ساخت و ساز شهرداری اصفهان گفت: شرایط تخفیفی مطرح شده در این بسته ها متناسب با ماه های سال تدوین شده و مردم می توانند از این فرصت برای کاهش هزینه های شروع ساخت و ساز خود به خوبی استفاده کنند.

وی به ارایه بسته تشویقی مشابه در سال گذشته اشاره داشت و افزود: این طرح شهرداری اصفهان، انگیزه ساخت و ساز را در شهر افزایش داده و امید را به فضای راکد فعلی تزریق کرده است. اما باید توجه داشت که ارایه بسته های تشویقی در شرایط رکود، تأثیر صد در صدی نخواهد داشت زیرا تا زمانی که متقاضی ساخت و ساز کم است، ارایه تخفیف تأثیر دایمی ایجاد نمی کند.

"